begonia

5 rodzajów kwiatów jednorocznych wysiewanych zimą

Bardzo cenną zaletą kwiatów jednorocznych jest osiąganie dekoracyjności w stosunkowo krótkim czasie oraz możliwość samodzielnego uzyskania roślin z siewu nasion. Dzięki temu szybko i niedrogo możemy mieć kolorowe rabaty, balkony bądź parapety okienne. Dlatego niektóre nasiona kwiatów trzeba jednak wysiewać już w zimie, by zdążyły zakwitnąć zanim nadejdzie lato. Okres wegetacji takich kwiatów jest najdłuższy. Jakie to kwiaty? W tym artykule opiszę jedynie 5 rodzai kwiatów jednorocznych, które wysiewamy zimą.

BEGONIA STALE KWITNĄCA
Jest to roślina jednoroczna dorastająca do 10 – 20 cm wysokości. Ma grube, mięsiste, rozgałęzione, zielone lub czerwono purpurowe łodygi oraz jajowate lub owalne, mięsiste, błyszczące liście, które mogą być zielone lub czerwono purpurowe w różnych odcieniach. Kwiaty begonii, w zależności od odmiany, mają kolor biały, różowy lub czerwony w różnych odcieniach. Begonia stale kwitnąca kwitnie od czerwca do października. Znakomicie nadaje się na rabaty ogrodowe, obwódki, a także do obsadzania mis i pojemników ustawianych na balkonach i tarasach.
begonia
Źródło: pixabay.com
 ŻENISZEK MEKSYKAŃSKI
Żeniszek meksykański u nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna. W zależności od odmiany może mieć od 10 do 60 cm wysokości. Ma pokrój kulisty lub spłaszczony, rzadziej luźny oraz silnie rozgałęzione i owłosione pędy. Liście żeniszka są sercowo – jajowate, lekko karbowane, także owłosione. Żeniszek kwitnie obficie całe lato, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Kwiaty mają niebieską barwę w różnych odcieniach, bywają także brudno różowe lub białe. Żeniszek doskonale nadaje się na rabaty, obwódki oraz do sadzenia w pojemnikach na balkony i tarasy.
Źródło: pixabay.com
LOBELIA PRZYLĄDKOWA
To roślina jednoroczna dorastającą do 10 – 25 cm wysokości. Ma cienkie, gładkie i silnie rozgałęzione pędy oraz małe, lancetowate, gładkie, lekko błyszczące liście. Lobelia kwitnie obficie od początku czerwca do późnej jesieni. Drobne kwiaty, w zależności od odmiany mają barwę białą, różową, a nawet purpurową lub niebieską w różnych odcieniach. Lobelia w ogrodach najczęściej sadzona jest jako roślina obwódkowa oraz w grupach z innymi roślinami jednorocznymi. Jest również jedną z najpopularniejszych roślin sadzonych w pojemnikach, donicach, misach oraz skrzynkach balkonowych.
Źródło: pixabay.com |Lobelia
PETUNIA OGRODOWA
Petunia ogrodowa jest to roślina jednoroczna o pokładających się, wznoszących lub zwisających pędach. Cała roślina jest lepko owłosiona i wydziela charakterystyczny zapach. Liście petunii są podłużnie lub owalnie jajowate. Liczne odmiany różnią się wysokością i pokrojem – obok niskich i zwartych dostępne są formy o bardzo długich, zwisających lub płożących pędach. Petunia ogrodowa kwitnie od czerwca do jesieni. Kwiaty maja kształt kielicha i mogą być białe, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe lub dwubarwne. Petunie nadają się na rabaty oraz do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.
Źródło: pixabay.com
SZAŁWIA BŁYSZCZĄCA
Roślina jednoroczna, dorastająca do 25 – 50 cm wysokości. Czterokanciaste łodygi są początkowo miękkie i soczyste, z czasem lekko drewniejące, rozgałęziają się silnie w dolnej części. Liście są jajowate, osadzone na ogonkach do 10 cm długości. Szałwia błyszcząca kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są intensywnie czerwone, wargowe, otoczone barwnym, do połowy zrośniętym kielichem; zebrane na szczytach pędów w grona do 10 cm długości. Szałwię błyszczącą najczęściej sadzi się na rabatach oraz w skrzynkach balkonowych i misach.
szałwia błyszcząca
Źródło: pixabay.com
Taki siew kwiatów jednorocznych w terminie zimowym wykonuje się w ciepłej szklarni albo w domu na parapetach okiennych. Nasiona kwiatów wysiewanych w zimie, by wykiełkować wymagają dość wysokiej temperatury, w przedziale 20 – 22 stopnia Celsjusza. Wysiewamy je do skrzynki powierzchniowo na lekką ziemię do siewu nasion, a następnie obsypujemy cienką warstwą piasku. Później podłoże zwilżamy, najlepiej jest delikatnie spryskać i przez 2 – 3 tygodnie przykrywamy folią lub szkłem. Gdy tylko pokażą się pierwsze liście, rośliny wymagają pikowania. Na zewnątrz, na stanowisko docelowe, przesadza się je, gdy minie ryzyko przymrozków, najczęściej w drugiej połowie maja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *